Berlín – základní fakta

Berlín je velice zajímavé město s pohnutou historii. Zároveň je jedno z „nejmladších“ a nejrychleji se rozvíjejících měst Evropy. Vždyť hlavním městem Německa se Berlín stal až v roce 1991 po definitivním sjednocení SRN a NDR po pádu světoznámé Berlínské zdi, která dlouho dusila celkový rozvoj města. Nicméně dnes se díky tomu v centru města uvolnily spousty nových prostor, a tak zde mohlo vyrůst velké množství zajímavých moderních staveb.

Berlín leží na severovýchodě Německa, zhruba 70 km západně od hranic s Polskem a 350 km severně od Prahy. Celé město je se svou plochou 862 kilometrů čtverečních zároveň jednou ze spolkových zemí, která je ze všech stran obklopena spolkovou zemí Braniborsko (Brandenburg). Žije zde na 3.5 milionu stálých obyvatel a další statisíce sem dojíždí za prací, studiem nebo dalšími věcmi. Městem protéká řeka Spréva (Spree) a dalším typickým znakem Berlína zejména díky jeho malé nadmořské výšce (v průměru jen 34 m.n.m) je velké množství dalších vodních ploch především pak jezer.

Dnešní Berlín je moderní velkoměsto s multikulturní společností, kde kromě domácích Němců žije i hodně Turků, Srbů, Arabů nebo třeba Poláků. Stejně tak je i finančním, kulturním a hospodářským centrem.

Více na oficiální stránce http://www.berlin.de

Jedna odpověď

  1. vendelín 4. ledna, 2016 v 8:27 #

    chtelo by toho víc

Okomentovat článek

TOPlist