Steinstücken – Berlínská enkláva

Rozdělení Berlína mezi mocnosti mělo spoustu kuriózních následků, přičemž o mnohých z nich se ani moc neví. Tak vznikly i enklávy, neboli menší ostrůvky, které patří pod správu města, i když nejsou jeho součástí. Dnes to sice nemá moc velký význam, ale za časů tuhého zápolení kapitalismu a komunismu, to vytvářelo nemalé problémy. Mezi nejznámější takové enklávy patřily západoberlínské Steinstücken a Wüste Mark. Jednalo se o miniaturní ostrůvky, které politicky patřily k Západu, nacházely se však obklopeni NDR a odříznuti od neméně těsného Západního Berlína.

Došlo to zde až tak daleko, že ačkoliv byl Steinstücken vesničkou o několika desítkách obyvatel, komunisté ji obehnali zdí jako prostory nějakého nápravného zařízení. Kdykoliv tak chtěli obyvatelé Steinstückenu někam jít, museli letět vrtulníkem, který jim poskytla americká armáda. A to ačkoliv se Steinstücken nacházel jen pár desítek metrů od Západního Berlína.

Alespoň trochu normálního života se zdejší obyvatelé dočkali až roku 1971, kdy soudruzi v NDR polevili a vyměnili část území, tak že mohla vzniknout Verbindungstrasse (spojovací ulice), po které se obyvatelé Steinstückenu dostali silnicí nebo železnicí až do Západního Berlína. I tato silnice však byla z obou stran obehnána zdí a ostře sledována. Situace zde byla dlouhou dobu opravdu paranoidní a vyhrocená. Přitom dnes je problém těch pár domků, které kdysi patřily k svobodnému západu, vůbec najít.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist