Kam za zbytky Berlínské zdi

Dřívějším obyvatelům Berlína by to asi připadalo až neskutečné. Z mohutné 165 kilometrů dlouhé Berlínské zdi zbyly dnes už jen opravdu malé kousky, které jsou sami o sobě velmi vyhledávanou turistickou atrakcí. Některé kusy zdi naštěstí zůstaly zachovány i v centru města, to zas aby to horliví historie milující cestovatelé neměli zase až tak daleko. Takovéto narafičené malé kousky „Berliner Mauer“ najdete například na Potsdamer Platzu nebo East Side Gallery.

Mnohem větší části zdi se zachovaly mimo střed města a to i s mrtvými pásmy tvořenými vykácenými stromy a pískem, který odhalil nejednoho svobody chtivého uprchlíka. Na tyto místa je však většinou velmi obtížné se dostat. Kromě cesty U-Bahnem nebo RegionalBahnu (RB) obvykle musíte často sednout i do autobusu, které ale mají intervaly většinou v řádu hodin.

Takzvaná pásma smrti, ale mají zcela jedinečnou atmosféru a buďte si jistí, že kdyby jste sem náhodou zabloudili, tak je určitě poznáte. Kolem většiny Berlína se totiž nachází poměrně hustě lesy, a tak 30 metrové vykácené pruhy s pískem na zemi určitě neminete. Právě těmito místo vedla ona neproniknutelná hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem.

Pro zajímavost jen dodám, že za Berlínskou zdí nemusíte jen do Berlína. Její kousky se rozletěly prakticky do celého světa jako jeden ze symbolů boje za svobodu a sjednocení národů. Jeden takový díl je tak například i před budovou Evropského parlamentu v Bruselu.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist