Checkpoint Charlie symbol železné opony

Checkpoint Charlie byl hraniční přechod v centru Berlína. V době studené války a Železné opony (2. polovina 20. století) byl hranicí mezi Východním a Západním Berlínem. Tedy přesněji mezi Sovětským a Americkým sektorem. Přechod byl zachován dodnes, aby sloužil jako upomínka těchto těžkých časů a zároveň jako turistická atrakce. Přeci jenom kolik znáte hlavních měst, skrz které vede hraniční přechod.

Kdybyste chtěli Checkpoint Charlie navštívit, tak se nachází na křižovatce ulic Friedrichstrasse a Kochstrasse, tedy v centrální hustě zastavěné části Berlína. Je to místo, které se rychle mění. Dříve zbídačená východní část města, pomalu srůstá s pulzujícím zbytkem metropole.

A co to vlastně je ten Checkpoint? Jednoduše je anglický název pro kontrolní stanoviště. Kódové označení Charlie pak pochází z hláskovací tabulky NATO a značí třetí písmeno abecedy tedy C. Každé písmeno má pak přiřazeno svůj volací znak, aby nemohlo dojít k záměně. C má tedy Charlie, dohromady jednoduše – Checkpoint Charlie.

Samozřejmě dříve existovali i další checkpointy, například A (Alpha)nebo B (Bravo), které se ale nacházeli na vnější hranici rozděleného Berlína a tak byly po sjednocení zrušeny. Zajímavostí je, že zrušen byl vlastně i Checkpoint Charlie. Ten byl také úplně rozebrán a z místa se stala docela normální ulice. Po deseti letech (tedy 13. srpna 2000) na výročí stavby Berlínské zdi, byl ale znovu podle původních plánů a fotografií vybudován. Od té doby tedy Checkpoint Charlieopět připomíná tuto temnou kapitolu dějin Berlína, Německa i celého světa.

Vrátila se i původní tabule, která z americké strany ve čtyřech jazycích (anglicky, rusky, francouzsky a samozřejmě německy) upozorňuje že: „Opouštíte americký sektor.“

Jinak jak vlastně tento přechod vypadá? Jedná se vlastně jen o malou budku s cedulemi a vlaječkami. Před ní je obraný val z pytlů s pískem a obvykle zde ještě hlídá jeden nebo více vojáků v dobových uniformách. Zajímavé je ale i okolí, jak už jsme psali, díky tomu že jsme v centru města se zde nachází spousta dalších zajímavostí. Checkpoint Charlie má například hned vedle svoje muzeum (Haus am Checkpoint Charlie). Na prostranství se také nachází pomník CheckPoint Charlie, který mnoha vztyčenými kříži upozorňuje na památku lidí, kteří zemřeli při překonávání Berlínské zdi, jejíž zbytky se zde ostatně také nacházejí.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist