Berlin Hauptbahnhof

Hauptbahnhof neboli nové berlínské hlavní nádraží je monumentální stavbou a jedním z hlavních dopravních uzlů Berlína i celého Německa. Nachází se blízko centra Berlína, naproti vládnímu distriktu na severním břehu řeky Sprévy. Hlavní nádraží tvoří rozsáhlá a velmi moderní budova, která byla slavnostně otevřena 28. května 2006 po dlouhých deseti letech stavby.

Nové nádraží se stalo pilířem nové dopravní koncepce a také největším nádražím ve městě. Stavba stála kolem 700 milionů euro a je nejen z technického hlediska velmi unikátní. Ultramoderní budova tak nejenom výborně plní svou funkci, ale pro mnoho návštěvníků se stala významnou pozoruhodností města, kterou při svojí prohlídce Berlína nemohou opomenout.

Dnešní hlavní nádraží stojí na místě původního Lehrtského nádraží (Berlin Lehrter Bahnhof) z roku 1868-71, odkud vyjížděly vlaky spojující Berlín s Hannoverem. Toto nádraží však bylo roku 2000 definitivně zbouráno a odstraněno. O výstavbě nového nádraží bylo rozhodnuto již roku 1992 a soutěž na jeho návrh vyhrál architekt Meinhard von Gerkan s partnery. Stavba započala roku 1995 a skončila roku 2005. Byla to tedy velmi zdlouhavá a náročná stavba. Bylo totiž nutné postavit nejenom podzemní tunely (čtyři tubusy pro dálkovou a regionální dopravu, dva tubusy pro metro a jeden tubus pro silniční dopravu), ale také nadzemní viadukty a to vše za plného provozu.

Výstavbu samozřejmě provázeli i mnohé spory a problémy. Například zastřešená plocha nástupiště měla činit 430 metrů, z důvodů úspor a zrychlení výstavby kvůli mistrovství světa ve fotbale 2006, však byla proti vůli architektů zkrácena o 110 metrů.

Nádraží se skládá z pěti podlaží. Z nichž dvě slouží dopravě a zbylé tři vyplňuje obchodní centrum s 80 různými obchody a restauracemi. Dvě mostní budovy napříč přes tuto hlavní halu pak poskytují na 42 000 m² plochy pro různé úřady.

Nádraží si velmi rychle získalo oblibu i mezi Berlíňany a je hlavním dopravním uzlem i pro dálkové vlaky. V dříve oblíbených nádražích jako Berlin Zoologischer Garten už dnes dálkové vlaky ani nestaví.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist