Stará Národní galerie

Stará národní galerie (Alte Nationalgalerie) je muzeum obrazů malířů stylů klasicismu, romantismu, biedermeier a impresionismu. Kromě toho jsou zde vystavena i některá díla moderních autorů. Muzeum se nachází na Muzejním ostrově obklopeném řekou Sprévou (Spree), celý ostrov je pak zapsán jako památka chráněná UNESCO.

První představy o stavbě Národní galerie vznikly v roce 1915. V 30. letech pak tato myšlenka začala dostávat konkrétní obrys, což vyústilo v roce 1841, kdy byly vytvořeny první skutečné plány. Následně byla v roce 1861 byla založena Nationalgalerie jako instituce. Prvních 262 obrazů daroval bankéř Johann Heinrich Wagener. Tyto obrazy od německých i zahraničních malířů se staly základem sbírky.

Nakreslením plánů budovy nové galerie byl pověřen v roce 1863 architekt Friedrich August Stüler, jeho plány byly schváleny teprve až na potřetí po několika letech. Výstavba samotná tak začala až roku 1867 a byla dokončena roku 1872. Následně pokračovaly práce na interiéru, které trvaly další téměř 4 roky, než mohla být budova Nationalgalerie poprvé 22. března 1876 otevřena v přítomnosti císaře.

Budova má majestátný vzhled vyvýšeného antického chrámu se sloupořadím a mohutnými schodišti s jezdeckou sochou před vchodem. To však nic nemění na tom, že se jedná o konstrukčně moderní budovy z cihel a s železnou konstrukcí. Vnitřní a vnější schodiště jsou vyrobeny z kvalitního pískovce od města Nebra (Sasko-Anhaltsko, Německo).

Sbírky muzea obsahují díla od autorů klasicismu a romantismu jako například: Caspar David Friedrich, Karl Friedrich Schinkel a Karl Blechen. Dále pak z francouzského impresionismu Édouarda Maneta a Clauda Moneta. Z raně novověkých děl se pak můžete těšit například na obrazy od Adolpha von Menzel, Maxe Liebermanna nebo Lovise Korintu.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist