Památník holocaustu – betonový hřbitov

Židovský památník v Berlíně nebo také Památník holocaustu (německy Denkmal für die ermordeten Juden Europas) je jednou z nejnovějších památek v Berlíně, která zároveň ukazuje na pohnuté německé dějiny. První návrh na tento památník pochází již z roku 1988, po dlouhých a velice sporných diskusích stavba začala až roku 2003, památník byl otevřen 10. května 2005 a získal si od té doby veliké obliby. A to i přes svojí značně kontroverzní podobu i reakce některých lidí.

Památník holocaustu se totiž nachází přímo ve středu města, na místě, kde do roku 1945 stálo Říšské kancléřství. Má tak upomínat na nacisty zavražděné židovské obyvatelstvo během holocaustu. Památník má velkou rozlohu 13 100 metrů čtverečních a jeho řešení je jako pole různě velkých betonových kvádrů. Ty jsou volně přístupné a vypadají tak jako betonový hřbitov uprostřed města. Pod těmito kvádry se pak nachází muzeum Holocaustu se stálou expozicí. Jedná se o velmi zajímavou stavbu, která si právě díky své kontroverzi, získala velkou skupinu návštěvníků, obdivovatelů, ale jak už jsme se zmínili i odpůrců.

Jedna odpověď

  1. Radek 20. října, 2013 v 10:36 #

    Dobrý den, opravdu zajímavé stránky. Mám dotaz: Byl v místech Památníku holokaustu organizován nějaký podzemní průzkum ? Myslím, že jsem o tom kdysi něco viděl v naší TV…
    S díky a pozdravem Radek

Okomentovat článek

TOPlist