Bundestag – Německý spolkový sněm

Německý spolkový sněm (německy Deutscher Bundestag) je velice důležitou institucí v německém politickém systému. Spolková republika Německo má totiž pouze jedno komorový parlament, jehož představitelem je právě Bundestag. Spolkový sněm je volen přímou volbou občany, což mu zajišťuje legitimitu a vážnost.

Zajímavostí sněmu je, že kolísá počet poslanců do něj zvolených. To je způsobeno trochu komplikovanějším volebním systémem. Nejméně však sněm musí mít alespoň 598 poslanců. Může jich však být i více. V roce 2010 jich například bylo 622.

Poslanci se oficiálně nazývají Členové Německého spolkového sněmu, německy Mitglieder des Deutschen Bundestages a jsou voleni na funkční období trvající čtyři roky. Do sněmu se zpravidla dostanou jen zástupci nejsilnějších politických stran. Jedná se o strany standardních názorových proudů, které známé i z většiny dalších evropských zemí. V současnosti to jsou například: sociální demokraté (SPD), konzervativci (CDU-CSU), ekologovové (zelení), komunisté (Linke) a liberálové (FDP).

Spolkový sněm řadu funkcí. Z nichž nejvýznamnější je asi ta zákonodárná, která zahrnuje vytváření spolkového práva a změny ústavy. Významnou funkcí Bundestagu je také jmenování spolkového kancléře a podílení se na volbě spolkového prezidenta, spolkových soudců a členů dalších spolkových orgánů. Dále sněm také schvaluje mezinárodní smlouvy se státy i organizacemi a přijímá spolkový rozpočet neb dohlíží na nasazení armády (Bundeswehru).

Zajímavý je nejenom Bundestag jako instituce, ale i samotná budova parlamentu. Ta se nachází v centru Berlína. A to hned vedle řeky Sprévy a jen malý kousek od Brandenburské brány. V okolí sídlí i další vládní budovy, takže je zde takový vládní distrikt, který v sobě kombinuje monumentální budovy, rozlehlé pláně a dlouhé bulváry.

Samotná budova sněmu je novorenesanční a byla postavena mezi lety 1884 a 1894. Architektem se stal Paul Wallota. Tehdy se ještě sněm jmenoval Reichstag. Budova byla otevřena v roce 1894 a sloužila svému účelu až do roku 1933, kdy byla úmyslně zapálena nacisty, za což byl obviněn nizozemský komunista Marinem van der Lubbe. Budova byla rekonstruována, ale záhy byla opět velmi silně poničena a to sovětskými vojsky během Bitvy o Berlín v roce 1945.

Po rozdělení Německa se budova sněmu ocitla na území Západního Berlína avšak velmi blízko hranice. Dlouho se s ní tak nic nedělo a o její opravě bylo rozhodnuto až roku 1956.

Další rekonstrukce proběhla v letech 1961-1964 avšak po dobu studené války budova sloužila pouze pro reprezentační setkání a výstavy.

Po znovusjednocení Německa bylo rozhodnuto vrátit sídlo Spolkového sněmu do Berlína. V roce 1992 byla vypsána architektonická soutěž na rekonstrukci budovy. Tu vyhrál britský architekt Norman Foster. Rekonstrukce proběhla v letech 1995-1999. Budova dostala kompletně nový kabát a navíc jí přibyla i nová vyhlídková kupole na střeše. Ta je vysoká 23,5 metrů, což je zhruba stejně jako samotná střecha Bundestagu, která se nachází ve výšce 24 metrů.

Kupole je oblíbenou turistickou atrakcí. Vstup na ní je zdarma a nabízí se z ní krásné výhledy na Berlín. V turistickou sezonu je však nutné počítat s frontami, kvůli bezpečnostním prohlídkám.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist