Berlínská státní opera

Berlínská státní opera (The Staatsoper Unter den Linden) je nejdůležitější institucí svého druhu v Berlíně. Sídlí v distriktu Mitte zhruba uprostřed bulváru Pod Lipami hned naproti Humboltově univerzitě. Kromě operního orchestru využívá nádhernou budovu ještě Berlínská městská kapela.

Stavba dnešní budovy Státní opery započala na popud krále Friedricka II. roku 1741. Architektem stavby se stal Georg von Wenzeslaus Knobelsdorff. První představení se v ještě nedostavěné budově odehrálo 7. prosince 1742. O sto let později tedy v roce 1842 zde Gottfried Wilhelm Taubert zavedl zajímavou tradici pravidelných symfonických koncertů, která trvá až dodnes.

Hned v zápětí dne 18. srpna 1843 byla opera zničena požárem. Rekonstrukci budovy dostal na starost architekt Carl Ferdinand Langhans, kterému se podařilo znovuotevřít rekonstruovanou operu už na podzim téhož roku.

V 20. století opera hostila celou řadu významných dirigentů a hudebníků jako Felixe von Weingartnera, Karla Mucka, Richarda Strausse nebo Leo Blechu. Válečné roky operu krutě zasáhly, nejdříve byly vyhozeni všichni židovští hudebníci a později byla opera dokonce uzavřena.

Více o Berlínské státní opeře se můžete dozvědět z jejich oficiálních stránek www.staatsoper-berlin.org.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist