Platz der Republik

Platz der Republik nebo také česky Náměstí Republiky je parkové náměstí v centru Berlína. Nachází se v berlínské čtvrti Tiergarten v centrálním okrsku ve vládní čtvrti před Bundestagem – Německým spolkovým sněmem. V bezprostřední blízkosti se také nachází řeka Spréva.

Platz der Republik se rozkládá na ohromné ploše 36 900 metrů čtverečních. Má tvar obdélníku o stranách přibližně 260 x 160 metrů. Většina náměstí je zatravněna, jen sem tam se nachází cesty. Střed náměstí tvoří volná plocha. Po stranách pak náměstí dostává parkovou podobu a jsou zde upravené keře nebo stromy.

Náměstí republiky je oblíbeným místem setkávání i pro pořádání pikniků. Často se zde také konají různé kulturní akce a exhibice. V roce 2006 v rámci  mistrovství světa ve fotbale 2006 zde dokonce Addidas nechal postavit dočasný (ale betonový) stadion. Jednalo se o zmenšenou verzi  olympijského stadionu v Berlíně. Po skončení mistrovství ale byla plocha obnovena do původní podoby.

Náměstí vzniklo v roce 1735. Za krále Bedřicha Viléma I. zdejší prostranství sloužilo hlavně jako cvičiště pro pruské vojáky. Dříve zde také stál palác pruského hraběte Atanazy Raczyński. V letech 1884 až 1894 zde byl postaven Reichstag.

Kolem náměstí se nachází spousta významných zejména vládních budov. Například Paul-Löbe-Haus,  Jakob-Kaiser-Haus,  Švýcarské velvyslanectví, Haus der Kulturen der Welt a také budova úřadu spolkového kancléře.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist