Gendarmenmarkt: náměstí tří paláců

Gendarmenmarkt je jedno z důležitých a přeci u nás ne příliš známých náměstí v Berlíně. Nachází pouhé dva bloky od ulice Pod lipami (Strasse Unter den Linden) a Státní opery. Náměstí je řešeno velkolepě a je v podstatě obklopeno třemi velkými paláci. Uprostřed je Palác koncertního sálu Konzerthaus a po stranách jsou pak dva významné kostely. Směrem na sever je to Francouzská katedrála (Französischer Dom) a směrem na jih pak Německá katedrála (Deutscher Dom). Uprostřed pak stojí pomník tvořený několika sochami věnovanými básníkovi Friedrichovi Schillerovi.

Co se týká historie náměstí, tak Gendarmenmarkt je jedno z novějších veřejných berlínských prostranství. Vytvořeno bylo až ke konci 17.století architektem Johannem Arnoldem Neringem a mělo sloužit jako trh pro přilehlou ulici Pod Lipami. Následně v roce 1773 bylo náměstí rekonstruováno a předěláno architektem Georgem Christianem Ungerou a  v této nové podobě vydrželo bezmála 150 let. Bohužel během druhé světové války bylo náměstí opravdu těžce poškozeno. Postupně ale bylo rekonstruováno tak, aby se co možná nejvíce přiblížilo původnímu stavu.

Ještě pro zajímavost jen dodáme, že kdyby vás zajímalo jak vznikl název náměstí, tak je to podle vojenského kyrysnického pluku Gens d’Armes, který zde sídlil až do oné velké rekonstrukce v roce 1773.

Gendarmenmarkt v noci

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist