Berlínské metro a jak na něj

S Berlínským metrem to není tak jednoduché jako u nás. Svou roli v tom hraje hned několik věcí. První co vás určitě napadne, je to, že Berlín je velkoměsto. To znamená, že zdejší síť metra je zde o hodně rozsáhlejší, než u nás. Konkrétně se jedná o plných 9 linek o celkové délce kolem 150 kilometrů se 173 stanicemi. Dalším faktorem je stáří některých linek, ty nejstarší byly totiž uvedeny do provozu před více než sto lety v roce 1902. Nemalý problém způsobilo i sjednocení Německa, respektive krátkého a zaostalého východoberlínského metra s velmi rozvinutým a propracovaným západoberlínským metrem.

Historie Berlínského metra je jak už jsme naznačili dlouhou a samostatnou kapitolou, ke které se snad ještě na těchto stránkách vrátíme. Zatím jsem si ale pro vás připravili alespoň nějaké praktické informace. Jako například, že vstupy do celého metra jsou označený bílým písmenem U na modrém čtverhranném poli. Jednotlivé linky jsou pak značeny barvami a písmenem U s číslem od U1 až U9. Další důležitou věcí je, abyste se nenechali překvapit, když metro vyjede i na povrch. V Berlíně je totiž velký problém s hladinou spodní vody a tak skutečně vede značná část metra na povrchu nebo na vyvýšených viaduktech.

Jinak u tohoto článku naleznete dvě velice povedené mapy Berlínského metra, které si můžete klidně stáhnout a vytisknout. Kromě toho jsem pro vás přímo zde na tomto odkazu, našli další vysoce kvalitní mapu Berlínské hromadné dopravy a to včetně dalších tratí, například příměstské železnice S Bahnu nebo tramvají.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist